Ziua Mondiala a Apei Oradea 2011

Moderator: eduard.stan

Ziua Mondiala a Apei Oradea 2011

Mesajde eduard.stan » Mie Mar 23, 2011 1:17 pm

De Ziua Mondială a Apei, la Primăria Oradea

Premierea câştigătorilor concursului de pictură „Apă pentru localitatea mea”

Marţi, 22 martie 2011, de Ziua Mondială a Apei, în sala „Traian Moşoiu” a Primăriei Oradea, copiii participanţi la concursul de pictură „Apă pentru localitatea mea” au fost trataţi şi premiaţi regeşte!

articles_2_5111.jpg

articles_5_5111.jpg

Ca nişte oameni mari şi importanţi, au stat pe scaunele şi la masa consilierilor locali. Nicicând nu am văzut atâţia copii premiaţi, o sală plină-ochi, încât a fost nevoie de o suplimentare a locurilor pe scaune pentru Măria Sa Copilul!
În faţa lor, reprezentanţii Primăriei Oradea, ai Companiei de Apă şi ai Administraţiei Bazinale de Apă Crişuri, organizatorii concursului, s-au comportat cu multă decenţă şi responsabilitate, sporind astfel şi mai mult dimensiunea evenimentului –premierea câştigătorilor concursului. Doamna viceprimar Biro Rozalia şi cei doi directori generali (ai Companiei de Apă, respectiv ABA Crişuri), ing. Ovidiu Gavra şi ing. Pásztor Sándor, li s-au adresat cu vădită emoţie şi respect pentru treaba serioasă pe care au făcut-o, depăşind toate aşteptările, în elaborarea, împreună cu dascălii lor îndrumători, a unor postere de toată frumuseţea, bogate în conţinut şi realizate artistic. Zilele trecute, invitaţi de dna Mariana Tiutin şi Renata Tripa, aveam să admirăm şi să pozăm toate lucrările într-o sală a Companiei de Apă. Prin urmare, nu e de mirare mulţimea de premii acordate, pentru că autorii lor s-au întrecut în a pune pe hârtie toată ştiinţa, imaginaţia şi sclipirile minţii...
Concursul de pictură „Apă pentru localitatea mea”
În fiecare an, la 22 martie se celebrează Ziua Mondială a Apei. Pentru evenimentul din acest an, ONU a ales deviza „Apă pentru oraşe - Răspunzând provocării urbane”.
Adunarea Generală a Organizaţiei Naţiunilor Unite a anunţat perioada 2005 - 2015 drept Deceniu Internaţional „Apă pentru viaţă” în scopul gestionării corecte a resurselor de apă.
Cu prilejul Zilei Mondiale a Apei, SC Compania de Apă Oradea SA şi Administraţia Naţională „Apele Române” - Administraţia Bazinală de Apă Crişuri au conceput o acţiune de anvergură, prin lansarea concursului de pictură „Apă pentru localitatea mea”, concurs care să exprime opinia copiilor cu privire la apa de care avem atâta nevoie. În redactarea lucrărilor, copiii puteau alege în ilustrarea mesajului mai multe variante: Apa curată înseamnă viaţă, Eu am nevoie de apă curată, Povestea unei picături de apă, Nu risipi apa, foloseşte-o raţional!
În cinci zile, angajaţii celor două instituţii partenere (Compania de Apă şi ABA Crişuri) s-au deplasat în şcolile gimnaziale din localităţile aferente Zonei Metropolitane (în 9 martie la Şcoala din Nojorid, la patru clase; în 10 martie la Şcoala din Girişu de Criş şi Tărian la opt clase; în 11 martie la Şcoala din Sîntandrei la şapte clase; în 14 martie la Şcoala din Oşorhei la opt clase şi în 15 martie la Şcoala din Sânmartin tot la opt clase.
Aşadar, la competiţie, au fost antrenate 35 de clase, cu un efectiv total de 575 de copii, elevi din clasele I-IV (la Nojorid – 67, la Girişu de Criş şi Tărian – 130, la Sîntandrei – 133, la Oşorhei – 160, iar la Sânmartin – 85 de copii). Elevii au vizionat filmul „Povestea picăturii de apă”, au primit pe fiecare clasă un poster, după care s-au apucat de lucru, realizând lucrări de pictură, colaje, au compus versuri... totul pe tema apei.
Pe moment, concurenţii au fost răsplătiţi cu cadouri personalizate. Concomitent cu acţiunea din Zona Metropolitană, concursul de creaţie s-a desfăşurat şi în municipiul Oradea, în opt unităţi de învăţământ: la şcolile gimnaziale „Octavian Goga”, „Dacia” şi Şcoala nr. 11, la Liceul Teologic Greco – Catolic „Iuliu Maniu”, Liceul Teologic Romano - Catolic „Szent Laszlo”, precum şi la trei grădiniţe (nr. 19, 25 şi 27).
Joi, 17 martie, lucrările au fost adunate la Compania de Apă şi jurizate, spre a fi prezentate şi premiate, marţi, 22 martie, în şi de Ziua Mondială a Apei, în cadrul expoziţiei organizate în Sala Mare a Primăriei Oradea.
Vizite de studiu
După cum aveam să aflăm tot de la doamna Mariana Tiutin (reprezentant al Companiei de Apă), în perioada 14 – 18 martie, au fost organizate vizite de studiu la laboratorul Administraţiei Bazinale Ape Crişuri, Priza de Apă şi la Staţia de Epurare a Apei Oradea, la care au participat peste 270 de elevi din şase unităţi de învăţământ (Şcoala cu clasele I-VIII nr. 11, Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu”, Liceul Teologic Greco – Catolic „Iuliu Maniu”, Colegiul Tehnic „Traian Vuia”, Liceul Teologic Romano - Catolic „Szent Laszlo” şi Colegiul Naţional „Iosif Vulcan” din Oradea).
Activitatea a avut ca obiectiv cunoaşterea celor mai importante procese din cadrul laboratorului, precum şi familiarizarea elevilor –vizitatori cu tehnologia de epurare a apei...
Premiile acordate
Pentru Zona Metropolitană, premiile au fost acordate de către S.C. Compania de Apă Oradea S.A., astfel: Premiul pentru originalitate – elevilor din clasele I – III de la Şcoala din Girişu de Criş (înv. Sav Gheorghe); Cel mai inventiv desen – elevilor clasei I C de la Şcoala din Oşorhei (înv. Ducu Florina); Cel mai natural desen – elevilor din clasele I-III de la Şcoala din Tărian (înv. Szabo Aniko Erika); Cel mai frumos colaj – elevilor din clasa a IV-a B de la Şcoala din Sânmartin (înv. Viorica Marc Bulzan); Cele mai frumoase gânduri – elevilor din clasa a III-a de la Şcoala din Sîntandrei (înv. Stela Doci). La evenimentul de la Primăria Oradea, Compania de Apă a fost reprezentată de întreaga echipă managerială: director general – ing. Ovidiu GAVRA, director tehnic – ing. Gheorghe POPA, director economic – ec. KUNTZ Aniko, director comercial – ec. Claudiu POP şi de echipa de organizare: Renata TRIPA, CSATLSOS Emoke, Aniela VANA, Georgeta LAR, Mariana TIUTIN, Andreea TAMBA, Laura LUCACI şi Alin SAS.
Pentru municipiul Oradea, premiile au fost acordate de către Administraţia Naţională „Apele Române” - Administraţia Bazinală de Apă Crişuri.
Fişiere ataşate
gallery_94304.jpg
gallery_94300.jpg
gallery_94296.jpg
gallery_94294.jpg
... Viata e frumoasa ...
eduard.stan
Site Admin
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 19, 2011 3:12 pm
Localitate: Bucuresti

Vizita Uzina de Apa Oradea

Mesajde ApaOradea » Vin Mar 25, 2011 9:49 am

Gradinita Voinicel
Fişiere ataşate
IMG_5148.jpg
IMG_5135.jpg
IMG_5129.jpg
ApaOradea
nou printre noi
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 25, 2011 9:45 am

Vizita la Statia de Epurare Oradea

Mesajde ApaOradea » Vin Mar 25, 2011 11:44 am

Vizita elevilor la Statia de Epurare Oradea
Fişiere ataşate
DSCF4551.JPG
DSCF4549.JPG
DSCF4548.JPG
ApaOradea
nou printre noi
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 25, 2011 9:45 am

Concurs Creatie cu tema "Apa pentru localitate mea"

Mesajde ApaOradea » Vin Mar 25, 2011 11:50 am

PREMII ACORDATE

Pentru ZONA METROPOLITANĂ – Premiile au fost acordate de către SC Compania de Apă Oradea SA, astfel:

Cel mai original desen – Cls. I-a şi a III-a Şc. Gen. Girişul de Criş – Înv. Sav Gheorghe
Cel mai inventiv desen – Cls. I –a C – Şc. Gen. Oşorhei – Înv. Ducu Florina
Cel mai natural desen – Cls. I-a şi a III-a Şc. Gen. Tărian – Înv. Szabo Aniko Erika
Cel mai frumos colaj – Cls. a IV-a B Şc. Gen. Sânmartin – Înv. Viorica Marc Bulzan
Cele mai frumoase gânduri – Cls. a III-a Şc. Gen. Sântandrei – Înv. Stela Doci
Fişiere ataşate
13.jpg
12.jpg
1.jpg
ApaOradea
nou printre noi
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 25, 2011 9:45 am

Concurs Creatie cu tema "Apa pentru localitate mea"

Mesajde ApaOradea » Vin Mar 25, 2011 11:53 am

PREMII ACORDATE

Pentru ZONA METROPOLITANĂ – Premiile au fost acordate de către SC Compania de Apă Oradea SA, astfel:

Cel mai original desen – Cls. I-a şi a III-a Şc. Gen. Girişul de Criş – Înv. Sav Gheorghe
Cel mai inventiv desen – Cls. I –a C – Şc. Gen. Oşorhei – Înv. Ducu Florina
Cel mai natural desen – Cls. I-a şi a III-a Şc. Gen. Tărian – Înv. Szabo Aniko Erika
Cel mai frumos colaj – Cls. a IV-a B Şc. Gen. Sânmartin – Înv. Viorica Marc Bulzan
Cele mai frumoase gânduri – Cls. a III-a Şc. Gen. Sântandrei – Înv. Stela Doci
Fişiere ataşate
15.jpg
14.jpg
ApaOradea
nou printre noi
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 25, 2011 9:45 am


Înapoi la Materiale de Ziua Mondiala a Apei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron